Şalgam (Turnip)

    Bence piyasadakilere hiç  rağbet etmeyin. :) çünkü, yöresel şalgam yapımını evde kolaylıkla yapabileceksiniz.
 
    Öncelikle olmazsa olmazlardan başlayalım.

100 gr bulgur unu :(kepekli olursa şükala olur)
1 çay kaşığı instant maya
10 adet  kırmızı havuç (orta büyüklükte)
3-4 adet iri şalgam turpu
4 litre temiz su
80 gr tuz (iyotlu-deniz tuzu)
4 diş sarımsak

    1. Aşama : İlk mayalanma
    Derin bir kapta bulgur ununa mayayı ekledikten sonra kıvama gelecek kadar(unun ıslanması yeterli) ılık su eklenir ve kabın ağzı bone yada torba ile kapatılarak ortamın sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 5-6 gün unun mayalanması sağlanır.  Kesinlikle beyaz unla denemeyin olmaz.
    2.Aşama :Malzeme hazırlama
    Mayalanma bittikten sonra hamur tülbent içine konarak bohça yapılır. Şalgam turpları yatayına 5'er mm olacak şekilde halka halka doğranır. Havuçların üzeri bıçak yardımıyla tırtıklanır (su ile temasını arttırmak çin). Sarımsak doğranmaz. hafifçe ezilerek yüzeyi çatlatılır. Bu işlem aromasının yeterli şekilde suya geçmesini sağlayacaktır. 4 litre suya tuz yavaş yavaş yedirilir. Tuz belirtilen gramajdan daha fazla olabilir ancak daha az olamaz. Az tuz, şalgamın lezzetini yitirmesinin yanı sıra koruyucu özelliğini de kaybettirir.
Bir nevi turşu suyu niteliğindedir.
     Listede belirtmedim ama bu malzemelere kırmızı pancar da eklenebilir. ilk zamanlarda yapıyordum ancak, pancar, şalgamın rengini çok güzel yapmasının yanı sıra lezzetine toprak tadının karışmasına sebep oluyor. istenen bir durum değildir. Ancak, damak zevki kişiye özeldir tabiki.
     Evinde hidrometresi (yoğunluk ölçer) olanlar için detay bilgi vermek gerekirse, suyun yoğunluğunu 1010 olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Buna göre yapılırsa lezzet en üst seviyede olur.

    3. Aşama :  Sonlama
 5 litrelik plastik şişeye hazırlanan malzemeler sırası ile maya bohçası-sarımsak-havuçlar-turplar-tuzlu su şeklinde eklenir. Turplar suyun yüzeyine çıkacağı için şişe kapağı kapatılmadan önce kapak kısmı bir parça mutfak serası ile kaplanır ve kapak ondan sonra kapatılır.
    Kapağın kapatılmasından sonra güneş görmeyen serin bir yerde en az 20 gün kapak açılmadan bekletilir. Zamanı gelince tat kontrolü yapılır, ekşime olmadı ise 1 hafta daha bekletilir. Ekşimenin olması ile birlikte içindeki hamur bohçası ve turplardan arındırılır. Başka bir kaba havuç ve kırmızı şalgam suyu aktarılır. Aktarma esnasında dipteki tortu bırakılır.
     Buzdolabında istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

   4. Öneriler :
    * Soğuk içiniz
    * Etli yemeklerin yanında içiniz
    * Rakının yanında içiniz.
    * Sıcakta serinlemek için içiniz.
 

Popüler Yayınlar