Sıcak Şarap (Mulled Wine)

Her an hazırlanabilir ve uzun süre saklanabilir sıcak şarap yapma tekniğini paylaşmak istedim sizlerle. Uzun zamandır yaparım ve arkadaşlarım tarafından sıkça tarifi istenir. Artık yayınlama zamanı gelmiştir. :)
   
Sos Malzemeleri :
         * 0,5 litre vişne
         * 0,25 litre elma suıyu
         *  1 portakal
         * 1 elma ve kabuğu (kuru elmada olur)
         * 1 limon (opsiyonel)
         * 3 kaşık Bal
         * 2 dal Tarçın
         * 7-8 adet karanfil
         * 1 kök zencefil
         * Kuru dut (opsiyonel)
         * Kuru Vişne (opsiyonel)
         *  2-3 adet yenibahar
         * 1-2 Kök Havlıcan

Bardak hazırlama malzemeler :
        * 1 kapak Kanyak
        * 2 tane karabiber (iri ufalanmış)
        * Bir iki damla Bal
         * 2-3 adet kuru elma
Yapılışı :
        Sos malzemeleri listesinde verilen bütün malzemeler derin bir tencere içerisinde kaynatılır. portakal kabuğu acımsı bir tat verdiği için kabuğu soyularak sosa konursa daha lezzetli olur. şayet kabuklu konacaksa eğer belli bir süre sonra çıkartmak icap eder. Aynı şekilde limon fazla ekşilik ve acılık vereceği için fazla tutulmamalıdır sosun içinde.
       Sos malzemesi 10 dakika kadar kısık ateşte tencerenin ağzı açık şekilde kaynatılarak bütün lezzetlerin meyve suyunun içine çıkması sağlanır. Bu sos soğutulduktan sonra süzülerek buzdolabında hava almayan bir şişede uzun süre saklanabilir.
       Bir tencerenin içine su konarak kaynaması sağlanır. Daha küçük bir tencere (sos tenceresi olabilir) kaynayan suyun içine yerleştirilir. Hazırlanan süzülmüş sos ve Kırmızı Şarap (en ucuz şarap olmalı) 1/1 oranında ( 1 bardak sos=1 bardak şarap) küçük tencerenin içine yerleştirilir. Benmari usulü ile şaraplı karışımın ısıtılması sağlanır. yaklaşık 60-70 dereceye geldiğinde (buharlar çıkmaya başladığında) alkol buharlaştığı için içime hazır hale getirilir.
       Önce den ısıtılmış kalın dipli kupaya bardak hazırlama malzemeleri lezzete göre eklenir ve sıcak şarap süzülerek kupaya aktarılır.
       Bir kapak kanyak eklemek buharlaşan alkolün yerini alacak ve daha yüksek alkollü sıcak bir içeceğiniz olacaktır. Tatlı seviyorsanız bal oranını arttırabilir yada karabiberi  eklemeye bilirsiniz.
       Şarabın pahalı olmasına gerek yok. Hatta canım güzelim şarabı bunun için heba etmeyiniz. Lezzetle içiniz pahalı şarabı. Bütün lezzet sostan geldiği için şarap köpek öldüren bile olabilir.
     
      Şimdiden afiyet olsun...
       

Popüler Yayınlar