Bira Yapımı 2. Aşama (Homemade Beer Stage 2)                                                     2. Aşama

Meyşe Hazırlama : 
Arpadan şıra elde edilmesine “Meyşeleme” denir. 3 hafta dinlenen malt artık öğtülerek meyşeleme işlemine hazır hale getirilir.
Derin bir kabın içerisine aktarılan öğütülmüş malt (frenc press kıvamında) üstü su basacak yüksekliğe kadar su ile doldurulur. Burdaki amaç, arpanın içerisindeki şeker ve proteinin mümkün olduğunca meyşeye aktarılmasıdır. Meyşeleme dikkat ve emek isteyen bir çalışmadır. Nedeni ise, su sıcaklığının artmasıyla orantılı olarak enzimlerde azalmanın olmasıdır.

1.       Yöntem : 
Meyşeleme işleminde su sıcaklığı, 35 dereceden azami 65 dereceye kadar  kademeli şekilde çıkartılır. 35 derecede glikoz oranın yükselirken 65 derecede maltoz oranı yükselmektedir.
2.        Yöntem :
  Malt unu önce 35-50 derecede 1 saat kadar bekletilir ve süzülür. Bu duruma soğuk meyşeleme adı verilir. Süzülen meyşe bol miktarda Glikoz, maltoz ve enzim ihtiva eder. Geri kalan karışım 65 derecede 35-45 dakika arasında meyşelenmekte ve şekerlenme tamamlanmaktadır. Meyşe içerisindeki tortulardan arındımak için tülbent kevgir gibi aletlerle süzme işlemi yapılarak meyşe hazırlanmış olur.
               
                Kaynatma :
Hazırlanan meyşeye  istenilen alkol oranına göre su ilave edilerek (hidremetre 1040= % 5,2) kaynatma  tenceresine aktarım yapılır ve meyşe kaynatılır. Yaklaşık 5 litre meyşe için 60 gr şerbetçi otu kullanılır. Kaynamakta olan meyşeye 15 gr şerbetçi otu ilave edilerek 15 dakika kaynatılır. İkinci aşamada  30 gr şerbetçi otu konur ve 45 dakika kaynatmaya devam edilir. Bu aşamada bulunabilirse irlanda yosunu eklenir. Bu yosun biranın içindeki tortuların hızlıca çökmesine yarar. Kaynama süresinin son 15 dakikasında 15 gr şerbetçi otu daha ilave edilerek kaynatmaya son verilir. Ve sıcak meyşe hemen soğutulur. 

             Fermantasyon : 
30-35 dereceye kadar soğutulan şıra fermantasyon kabına süzülerek aktarılır. Şıradan bir kaba numune alınır ve Bira mayası ile mayalanarak, mayanın aktif hale getirilmesi sağlanır. Aktif hale gelen mayalı numune fermantasyon kabındaki şıraya ilave edilerek 48 saat ağzı açık şekilde bekletilir ve mayanın ortama hakim olması ile birlikte hava kilidi fermantasyon kabına takılarak mayalanmaya bırakılır.
Fermantasyon bitimine yakın aktarma yapılarak dipteki tortulardan arındırılan alkollü karışım yorgundur. İsmi ise "genç bira" dır. Aktarmalar sonucunda hidrometre ile ölçüm yapılarak 990-1000 seviyelerinde (artık içindeki şekerin tamamı alkole dönüşmesi ile birlikte) şişeleme işlemine geçilir. 
  
        Şişeleme : 
Ev yapımında cam şişe kullanılmaması önerilir. Karbonlaşma işlemi yapılacağı için cam şişe içerisinde biriken gaz nedeni ile şişenin patlama riski bulunmaktadır. Bu nedenle ağzı sıkı kapatılabilen plastik şişeler olması gerekir. Şişelemeden önce şişe içerisine bir iki damla bal konulur yada şişe şekerli su ile yıkanır. Bu durum şişe içerisinde mayanın azda olsa aktif hale getirerek biranın karbonlaşmasını sağlayacaktır.
şişelenen ürünler buzdolabında 2 ay saklanarak dinlendirilir. Sonuç


                                                         
Popüler Yayınlar