Zencefil-limon ve mürverli Oxymel (Sirkencübin)

Dikkat ettim de blog içeriği tamamı ile alkollü içecek üzerine ilerlemiş. :)
Ancak, sağlıklı içecekler üzerine de o kadar güzel reçeteler var ki. Bunlardan bir tanesi sirke bal ve çeşitli baharatlarla karıştırılmış şifa içecekleri. Bahsettiğim aslında içeriği nedeni ile sindirim sisteminin güçlenmesine yönelik. Normalde Oxymel bir bal şarabı türüdür. Bal şerbetinin içerisine % 30 oranında üzüm sirkesi katılarak  yapılan bir şaraptır. Anlattığım ise tamamen sağlıklı bir şerbettir. Alkol içermez. :)


Malzemeler : 
1 litre elma-üzüm-şarap sirkesi
0,5 litre bal
1 limon
4 çorba kaşığı siyah mürver ( kurutulmuş) herbir şişe için 1 çorba kaşığı
1 adet orta boy taze zencefil
0,5 litre 4 adet cam şişe

Yapılışı :
Bal ve Sirke derin bir kabın içerisinde karıştırılarak balın erimesi sağlanır. eşit parçalara ayrılmış limon -mürver ve iyice yıkanmış  doğranmış zencefiller şişelere yerleştirilir. bal-sirke karışımı da şişelere eklenerek karışım yaklaşık 2 hafta güneş görmeyen serin bir yerde bekletilir.

İçmeye hazırdır. Hergün sabah yada gün içerisinde yemeklerden sonra 1 bardak içilebilir.

ikinci bir tarifte mevlanadan :

iki yüz dirhem bala iki yüz dirhem su ilave edilir. kaynatıp köpüğü alınır ve koyulaştırılır. yirmi beş dirhem sirke azar azar karıştırarak ilave edilir. (metinde tam açıklanmıyor, ama bu arada karışım kaynamaya devam ediyor zannımca.) sonra su gidip bal kalıncaya kadar kaynatmaya devam edilir. (yani karışımın miktarı eklenen su miktarı kadar azalınca, 200-225 dirhem miktarına inince ateşten indiriliyor.) kullanılacağı zaman karışımın bir kaşığı dört kaşık su içinde ezilerek kullanılıyor. sade sirkencübinden başka, bezûrî (raziyane tohumu, kereviz tohumu ve anason ile hazırlanan), sefercelî (ayva ile hazırlanan), rummânî (narla hazırlanan) gibi başka türleri de mevcut.

Bir selçuklu içeceği olan sirkencubinin tarifi, Mevlana tarafından verilen ender tarifelerden.
4 tatlı kaşığı bal,
4 tatlı kaşığı üzüm sirkesi,
4 bardak su.
Bütün malzeme karıştırılıp içiliyor.Popüler Yayınlar