vermut reçetesi

Selamlar;

Vermut dry sweet ( kırmızı)  ve White olarak 3 türü bulunmakta. reçetemizde sweet üzerine yoğunlaşacağım.  Yapılışı açısından biraz zamana ihtiyacı vardır. Uzun sürede yapılır ama hemen tüketilir J  Birkaç hafta boyunca bitkilerimizi votka veya % 50 lik alkol de  meserasyona tabi tuacağız. Sonrasında güzel kırmızı bir karamel yapacağız ve nihayet lezzetli bir vermut yapmak için şarap ile tüm malzemeleri birleştireceğiz. Tüm malzemeleri bulabileceğinizi düşünüyorum.

 

1000 ml vermut için Malzemeler

700 ml  votka

200g pudra şekeri

4 çorba kaşığı su

1 şişe beyaz şarap

 

Kereviz tohumu

Defne yaprakları

Karabiber

Kakule

Tarçın çubuğu

Karanfiller

Kişniş  tohumu

Ardıç meyvesi

Mercan köşk

Küçük hindistan cevizi

Portakal kabuğu

Biberiye

Adaçayı

Yıldız anason

Vanilya çubuk

Pelin otu

Civanperçemi

 

 

Bitkilerden vermut için ekstrat elde için ;

 

Her bitkiyi ayrı ayrı küçük kavanozlara bir  tutam koyarak  35 ml votka ya da alkol çözeltisinde en az bir iki hafta bekleteceğiz. Tüm aroma-reyha-yağ-koku-lezzet  alkole geçmesini sağlayacağız.

 

Kristalize karamel  şeker yapmak için;

 

200g pudra şekerini 4 kaşık su ile iç sıcaklığı 188 dereceye gelene kadar kaynatacağız. İçine bir iki damla limon atıp şekerlenmesini önleyeceğiz.  Yeterli sıcaklığa geldiği taktirde fırın kağıdına dökerek kristalize edeceğiz.

 

vermut yapmak için;

 

şaraptan 100 ml bir kabın içine hazırlayarak kristalize karamel kırıklarını ekleyelim  ve tamamen eriyene kadar karıştıralım. Karışımın oda sıcaklığına kadar soğumasına izin verin ve daha sonra geri kalan şarap ile birleştirin. Akabinde,  bitki ekstratlarını aşağıda yazılı gramajlarda  ( mümkünse 10 ml iğnesiz şırınga ile ) tüm karışımımıza ekleyelim. 1 ay dinlenmeden sonra mükemmel vermutunuz  hazır olacaktır. önemli olan  sabır. Her şey yapılır.

 

 

Kereviz tohumları  15 ml

Defne yaprağı   15 ml

Karabiber 10 ml

Kakule  1 ml

Tarçın   8 ml

karanfil 0.5 ml

Kişniş tohumları  15 ml

Ardıç meyvesi 15 ml

mercanköşk 5 ml

küçük hindistan cevizi 5 ml

Portakal kabuğu  15 ml

biberiye 5 ml

Yıldız anason 5ml

adaçayı 15 ml

Vanilya  5 m l

pelin  4 ml

Civanperçemi  2 ml

 

 


 

 


Popüler Yayınlar