Kambucha mantarı


Kambucha Çayı

     Normal Çay demler gibi 2 litre kaynamış suya 4-5 çay kaşığı siyah veya yeşil çayı ekleyerek yarım saat demleme bırakınız. Poşet çayları da kullanabilirsiniz. Eğer siyah veya yeşil çay kullamak istemiyorsanız, bitkisel çaylar da kullanabilirsiniz. Yapım şeklinize göre, bir süzgeçle çay yapraklarını süzünüz veya çay poşetlerini suyun içinden çıkarınız. Litre başına yaklaşık olarak 80 – 100 gr. Beyaz veya esmer şekeri süzülmüş çayın içine soğumadan önce ekleyiniz. Bal da kullanabilirsiniz. Şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırınız.
    Demlenmiş şekerli çayı 20° - 25°C ye kadar soğumasını bekleyiniz (ılık). Kültür, sıcak besleyici solüsyonun içine konulursa ölür. Çay oda sıcaklığına kadar soğuduğunda, solüsyonu bir cam, porselen, sırlanmış toprak kap veya paslanmaz çelik bir kabın içine dökünüz. Cam en iyisidir. Paslanmaz çelik dışındaki diğer metal kaplar uygun değildir ve asla kullanılmamalıdırlar çünkü oluşan asit metalle tepkimeye girebilir. polivinilklorit (PVC) veya polistren gibi maddelerden yapılmış olan kaplardan kaçınmalısınız.
     İlk Kombucha içeceğinizi hazırlıyorsanız eğer başlatma sıvısı olarak kültürle beraber aldığınız sıvıyı da ekleyiniz. Kabınızın geniş ağızlı olmasına özen gösterin. Çünkü zaman geçtikçe oluşacak mantarı çıkartmak zor olabilir. Cam şişede mayalamayınız. Bundan sonraki süreç sirke yapım süreci ile aynı işler. Meyve sineklerinin, tozun, bitki sporlarının ve diğer kirletici maddelerin kabın içine girmesini engellemek için, mayalama kabının ağzını, sıkı dokunmuş bir kumaş, tülbent, kâğıt havlu veya benzeri hafif bir kumaşla kapatınız. Daha sonra bu örtüyü, meyve sineklerinin içine girmesini önleyebilmek amacıyla, bir lastikle sabitleştiriniz.
     Mayalanma süreci, oda sıcaklığından 8 – 12 gün sürdürülmelidir. Kombucha kültürü, ılık ve sessiz bir yere ihtiyacı vardır ve hiçbir şekilde kıpırdatılmamalıdır. Çayı sıcaklığı 20°C 'ın altına düşmemelidir ve 30°C 'ın üstüne de çıkmamalıdır. İdeal sıcaklık 23° - 27°C arasıdır. Işık gerekli değildir. Kültür karanlıkta da gelişebilmektedir.
    Demlenen çay ilkönce tatlıdır ama şeker parçalandıkça bu tatlılık kaybolur. Aynı zamanda, bakterilerin faaliyetlerinin bir sonucu olarak, bir asit tadı gelişmeye başlar, bu yüzden tatlılıktan ekşiliğe doğru bir geçiş vardır.
    Eğer hafif tatlı bir içecek tercih ediliyorsa, mayalanma daha erken sonlandırılmalıdır. Keskin veya hafif asit tadı için ise mayalamaya daha uzun süre devam edilmelidir.- Çay doğru asit derecesine ulaştığında, (pH 2,7 - 3,2), kişisel zevke bağlı olarak, kültürü temiz ellerinizle çıkartınız. Kültürü soğuk veya ılık suda temizleyiniz. Ve gene çaylı solüsyon içerisinde uzun süre kullanmıyacaksanız buzdolabında bekletebilirsiniz. Mayalanması biten İçeceği şişere aktarım yapabilirsiniz. Gazlı bir içecek isteniyorsa şişe içerisine bir parça şeker konularak ağzı sıkıca kapatılıp 2-3 gün daha dinlenmeye bırakılır. Tortu oluşabilir. Normaldir.
     Bu içeceğin en iyi duruma gelmesi için, şişelendikten sonra, birkaç gün (en az 5 gün) olgunlaşmaya bırakılmalıdır. Günde normal olarak üç bardak içilebilir, bir bardak (0.1 litre veya daha fazla) sabahleyin aç karnına ikinci bardak gün içinde bir öğünden sonra ve son bardak da yatmaya gitmeden kısa bir zaman önce.
    Afiyet olsun!
    Kültür bazen yüzeyde yüzer, bazen de sıvının dibine batar. Her ikisi de normaldir. Kültür kahverengi olunca artış miyadı dolmuştur. Atabilirsiniz.
    Şanlıysanız 3-5 hafta içerisinde kültür yeniden oluşmaya başlar.

Popüler Yayınlar