fıçı bira sistemi ( beer keg system )

Yaklaşık üç üretimdir  fıçı dolumu yapmaktayım ve şişeleme  ile ne kadar çok zaman harcadığımı ve neden daha önce bu işe girişmediğimi kendi kendime soruyorum. İlk başlarda  anlayamadığım ve karbonasyonu netleştiremediğim zamanlar oldu ancak artık işlem tamam.  Tabiki bu yazımız piyasadaki efes fıçılarından çok farklı olan cornelius fıçıları için hazırlanmıştır. Home brewery de uygulanacak tek yöntemdir. Ancak, malzemeleri bulmak için biraz araştırma yapmak durumundasınız. Malum türkiye şartları buna engel oluşturmaktadır. 

 

Fıçı biramızı nasıl Karbonasyon yapmalıyız sorusunun işte cevabı :)  

 

Aşama 1: Öncelikle sanitasyonu yapılmış Cornelius fıçıya aktarılan bira +4 dereye soğutulur. 

 

Aşama 2: Oluşması muhtemel iç basınç kapak üstündeki valfin çekilmesi suretiyle boşaltılır. 

 

Aşama 3: Co2 regülatörleri bağlantıları yapılır. Boruların sızdırmazlığı kontör edilir ve regülatör     (basınç düzenleyici) ayarı 20 Psı olacak şekilde ayarlanır( bu değer tüm pale alebiralar için geçerlidir. Diğer türler ve sıcaklık hesaplamaları için tabloya bakmanız gerekmektedir.)

 

Aşama 4: Bu aşamada 3 farklı yöntem karşımıza çıkmaktadır.  Asıl amaç Co2’nin bira ile temasını maksimumda tutmaktır.   

 

Aşama 4A: Birinci yöntem resimlerden de görüldüğü üzere beyaz Co2 aparatının sıvı çıkışına takılarak fıçıya 20 psi Co2verilmesi yöntemidir.  Bu durumda köpüklenme maksimumda olacaktır. Güzel rahat ve hızlı bir yöntemdir. Co2 verildikten sonra sağa ve sola çalkalama yapılarak temas eden yüzey arttırılır. 

 

Aşama 4B: ikinci yöntem biraz daha meşakkatli olup pinlockbağlantısı normal yapılır. Ancak, fıçı ters çevrilmek suretiyle fıçıya 20 psi Co2 basılır. Aşama 4A’nın farklı bir versiyonudur. Amaç aynıdır. Co2’yi maksimumda bira ile temas ettirmektir. 

 

Aşama 4C: üçüncü farklı yöntem ise tüm bağlantılar normal yapılır. Herhangi bir ters çevirme işlemi de yapılmaz. Ancak, normal verilen Co2 bira ile teması çok az olacağından, işlem bittikten sonra  yaklaşık 2/3 dakika boyunca fıçı sağa sola sallandırılır ve mümkünse yatay pozisyona getirilerek sallandırılmaya devam edilir.  

 

Aşama 5: 20 psi değerine getirdiğimiz regülatör bağlantıları kontrol edilerek kontrollü şekilde vanası açılır. İlk başta basınçta bir azalma yaşanacaktır. Doğaldır. Aşama 4A-B-C den birisi ile işlem yapılır. Telaşlanmayın Cornelius fıçılar patlamaz 320 psi kadar dayanıklıdır. Eğer fıçı kapağı tam oturmamış ise hava kaçağını hissedeceksiniz. Bir iki çekiç darbesi ile conta kapak ilişkisi tam sağlanır. İşlem bitiminde köpüklü bezle son kontrol yapılır. 

 

Aşama 6: tüm sızdırmazlıklar kontrolk edildikten sonra Co2 pinlock fıçıdan ayrılarak fıçımız buzdolabında +4 derecede beklemeye alınır. Co2 ile biranın moleküler seviyede bağ kurmaları ve karbonik asidin oluşması için en az bir gün bekletilir. Sabırsızsanız tabi ki içebilirsiniz ama istenilen Co2 seviyesini yakalamayacaksınız. 

 

Aşama 7: buzdolabında dinlendirilen biralar artık içime hazırdır. Tekrar Co2 ve musluk aparatları takılarak  regülatör15 psi ayarlanır. artık Co2 yi itici güç olarak kullanmaktayız. Karbonasyon aşama 4A-B-C de zaten gerçekleşmişti. İtici güç için kullanılan Psi değerini yükseltmeniz size sıvıdan ziyade köpük oluşmasını sağlayacak ve büyük olumsuzluklar yaratacaktır.  

 

Aşama 8 :  Fıçıdan dolum yapılırken öncelikle bardak soğuk su ile terletilir. Ardından 45 derecelik açıya getirilerek fıçıdan bira basılır. Bardağın dolmasına 3 parmak kala bardak dik konuma getirilir ve aşağıya çekilerek köpük yapılması sağlanır.


Popüler Yayınlar